Як правильно застрахувати квартиру/будинок

8 порад про те, як надійно і без зайвих фінансових витрат застрахувати свою квартиру або будинок.

ПОРАДА 1: СТРАХУВАТИСЯ НА ПОВНУ ВАРТІСТЬ

Якщо ви хочете отримати від страхової компанії грошове відшкодування, яке буде максимально порівнянно з реальною сумою збитків, яка була заподіяна вашій квартирі або будинку (в результаті затоплення, пожежі, вибуху побутового газу або просто пограбування), то ви повинні застрахувати ваше майно на повну вартість . Тому, різні урізані програми страхування (експрес-програми), які страхують вашу квартиру/будинок на певну частину від її ринкової вартості, покриють лише частину вашого реального збитку.

ПОРАДА 2: НІЯКОГО СТРАХУВАННЯ «НА-ВЗІР»

Якщо ви не знаєте або не впевнені в ринковій вартості своєї квартири або будинку, то страховий агент її теж не знає. Не потрібно разраховувати на його «компетентну» оцінку того, що було вами нажито тяжкою працею. Перш ніж звертатися в страхову компанію, вам має сенс викликати незалежного оцінювача для визначення ринкової вартості вашої квартири, при чому це стосується як вартості самої «коробки», так і внутрішнього оздоблення (ремонт, шпалери, паркет, гіпсокартон і т.д.) і рухомого майна в квартирі (меблі, телевізор і т.д.). Вибір страхувати тільки «коробку» або ще внутрішнє оздоблення та рухоме майно залежить тільки від вас.

Маючи на руках документальне підтвердження ринкової вартості вашої квартири/будинку (експертна оцінка), ви не тільки позбавите себе від страхування «на взір», а й від можливих проблем при визначенні страховою компанією розміру страхового відшкодування. Ви будете на підставі експертної оцінки вашого майна визначати реальний розмір збитку і необхідної вам суми компенсації на відновний ремонт.

ПОРАДА 3: ОГЛЯД КВАРТИРИ/БУДИНКУ

Щоб позбавити себе від суперечок зі страховою компанією щодо того, що до моменту укладення договору страхування у вас з'явилися потьоки на стіні або після цього, підпишіть із страховим агентом акт огляду вашого майна з фотофіксацією всіх пошкоджень або їх повної відсутності.

ПОРАДА 4: ВИБІР ПОКРИТТЯ

Майже всі програми страхування квартири/будинку дозволяють вам вибирати на свій розсуд перелік ризиків, на випадок настання яких ви хочете застрахуватися. Імовірність настання кожного з них ви оцінюєте для себе самі виходячи з вашої ситуації. Наприклад, якщо у вас квартира на останньому поверсі, то ймовірність затоплення водою з даху набагато більше, ніж на три поверхи нижче. Так само як і якщо ви знаєте, що над вами живуть сусіди, у яких випадки затоплення були неодноразово.

Стандартний пакет ризиків, які пропонує страхова компанія, цілком достатній щоб відшкодувати вам всі втрати при страховій події. Експерименти з метою здешевлення вартості страхування за рахунок виключення «другорядних ризиків» (стихійні лиха, падіння літальних апаратів, наїзд рухомої техніки і т.д.), як правило не призводять до істотної економії ваших коштів. Тому не економте на сірниках, ніхто не знає куди вдарить блискавка.

ПОРАДА 5: ПЕРІОД СТРАХУВАННЯ

Ви можете застрахувати вашу квартиру/будинок на період менше ніж рік. Подібні програми пропонують страхове покриття від 1 місяця і більше. Тому якщо ви плануєте від'їзд або відпустку, то можете застрахуватися на набагато менший період, що дозволить вам заощадити гроші і убезпечити себе на період максимального ризику. Але з огляду на часові та фінансові витрати на експертну оцінку майна, вибір страхової компанії, підбір програми страхування і вивчення умов договору, краще все ж один раз пройти через це і спати спокійно 365 днів.

ПОРАДА 6: ВИБІР ФРАНШИЗИ

Її розмір визначає скільки з суми страхового відшкодування утримає страхова компанія. Чим більше цей відсоток, тим дешевше обходиться такий поліс. Доцільно вибирати франшизу в межах 0,5-1% від вартості вашого майна. Страхуватися з нульовою франшизою дорожче і не має особливого сенсу, так само як і страхування з франшизою більше 1% не веде до істотної економії ваших грошей.

ПОРАДА 7: ГРОМАДЯНСЬКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Більшість страхових компаній пропонують в своїх програмах страхування квартири/будинку додаткову опцію «страхування цивільної відповідальності перед третіми особами». В даному випадку мова йде про відшкодування страховою компанією матеріального збитку, який ви заподіяли майну третіх осіб (сусіди). Якщо ви знаєте, що ваші сусіди зробили євроремонт і т.д., то можете сміливо скористатися цією опцією, додавши її до страхового покриття.

ПОРАДА 8: НЕ ЛІНУЙТЕСЯ

Якщо вже ви зважилися витратити гроші і час на експертну оцінку, вибір компанії і програми страхування, то не лінуйтеся і прочитайте повністю договір страхування. Там часом може бути багато неприємних сюрпризів, які спливуть тоді, коли ви найменше цього очікуєте. Попросіть страхового агента вислати вам заздалегідь проект договору страхування для ознайомлення. Витратьте кілька вечорів на його вдумливе прочитання, а ще краще віддайте на оцінку тямущому юристу. Нехай в більшості випадків страховики і не охоче йдуть на зміну текстівки договору страхування, однак, при невеликому тиску і аргументації з вашого боку можуть піти вам на зустріч і змінити спірні пункти договору.