Дані збирають усі — від магазинів та ресторанів до компаній-монополістів та додатків із мільйонною аудиторією. Аналітик даних допомагає зробити так, щоб зібрана інформація приносила користь бізнесу. Які завдання разом з експертами вирішує такий спеціаліст і чому йому потрібно розбиратися в бізнес-процесах не гірше за власника компанії читайте в нашій статті.
Хто такий аналітик даних
Аналітик даних (дата-аналітик) — фахівець який збирає, обробляє, вивчає та інтерпретує дані. Його робота допомагає приймати рішення у бізнесі, управлінні та науці. Дані, над якими працює людина, залежать від особливостей та тонкощів професійної сфери. Кількість областей, де потрібні аналітики, зростає: якщо раніше йшлося про інвестиції та фінанси, то тепер фахівці потрібні в:
- інженерії;
- комп'ютерних технологіях;
- біології;
- рекламі...
До прямих обов'язків аналітиків відносяться збір даних, які знадобляться для подальшого аналізу. Коли дані зібрані, їх необхідно звести до єдиної форми, знайти у них загальне чи підготувати додаткові відомості — сукупність цих процесів називають первинною обробкою.
Задачі та навички аналітика даних
Хороший аналітик даних — не просто математик із навичками програміста. Він розуміє бізнес-процеси та добре знає продукт. Такий фахівець розуміється на чому заробляє конкретний бізнес. В результаті його роботи компанія може отримувати більше прибутків та робити своїх користувачів щасливішими. Сильний аналітик даних, перш ніж взятися за роботу, завжди запитує керівника про те, яке завдання хоче вирішити бізнес.
Крім програмних інструментів, аналітику даних важливо розвивати метапрофесійні вміння, які допомагають робити роботу краще:
- здатність налагоджувати спілкування з колегами та партнерами;
- уміння вирішувати проблеми та виходити з конфліктних ситуацій з найменшими втратами;
- сильний емоційний інтелект.
Такі навички більше пов'язані з особистістю людини, ніж його професійним рівнем. Але їх теж можна формувати та розвивати.
Зверніть увагу! Важливо не плутати дата-саентиста та дата-аналітика. Перший — це програміст, який знає певний набір мов та алгоритмів. Він вирішує поставлене технічне завдання. А дата-аналітик ставить це завдання та перекладає результат на мову бізнесу. Для цього необхідно розвивати гнучкі навички: робота з вимогами, візуалізація даних, переговори. Тобто розуміти самому та вміти пояснити, що дає бізнесу ваша аналітика. Вивчити програми недостатньо — потрібно критично підходити до завдання.
Роль аналітиків у сфері страхування
Щоб залишатися конкурентоспроможними у світі, де багато даних, страхові компанії накопичують величезні обсяги даних з метою оптимізації продуктивності, зниження ризиків та щоб задовольнити своїх клієнтів. Але одних даних замало, адже їх потрібно грамотно використати. Допомогти в цьому може страховий аналітик, який:
- організовує аналітичне та методичне забезпечення проведення досліджень;
- проводить аналітичну та науково-дослідну роботу з метою збору, оцінки та аналізу отриманої інформації, а також вироблення практичних рекомендацій;
- проводить опис, оцінку та кваліфікацію ризиків, формує страховий (перестрахувальний) портфель;
- здійснює візування договорів страхування, прийом на страхування (перестрахування) запропонованих страхових ризиків;
- проводить кваліфікацію ризиків при прийнятті страхування конкретного об'єкта чи фізичної особи;
- забезпечує визначення тарифних ставок та конкретних умов договору страхування;
- складає висновки про можливість (або неможливість) укладання договору страхування на певних умовах;
- займається формуванням страхового (перестрахувального) портфеля.
Зверніть увагу! Обов'язки страхового аналітика можуть змінюватись в залежності від компанії, в якій працює аналітик, та конкретних очікувань керівництва від його роботи. Страхові компанії часто наймають аналітиків для розгляду різних страхових полісів, щоб визначити ризики, які можуть вплинути як на премію, так і на необхідні платежі. Аналітики в цих компаніях також можуть відповідати за розгляд претензій клієнтів, щоб визначити, чи є вони законними та дати рекомендації з оплати. Страховий аналітик також може працювати у компаніях, які безпосередньо не беруть участь у страхуванні, щоб визначити, які види страхування можуть бути необхідні та оцінити ризики.
Переваги та недоліки професії
Професія аналітика має свої плюси:
- широкий спектр спеціалізацій;
- великі можливості реалізації навичок;
- високий рівень заробітної плати;
- попит на спеціалістів, робота для аналітиків є завжди.
До мінусів професії аналітик відносяться:
- високий рівень відповідальності;
- сидяча робота;
- підвищена розумова діяльність;
- для успішного працевлаштування найчастіше потрібен досвід роботи зі спеціальності та вища освіта.