Як правильно вибрати поліс ОСАГО (автоцивілка)

7 простих порад про те, на що звернути увагу при покупці даного полісу.

ПОРАДА 1: ЦІНА І ЯКІСТЬ

Коли мова йде про придбання страхового поліса, економія повинна бути розумною. Надійні страхові компанії або не роблять знижок взагалі, або дуже серйозно ставляться до такого варіанту, як надання бонус-малус клієнту за безаварійний стаж.

Якщо поліс має вкрай низьку вартість, не треба передчасно радіти. Обов'язково варто перевірити компанію по ряду критеріїв:

  • якість врегулювання страхових випадків;
  • рівень скарг клієнтів;
  • рівень виплат по даному типу страхування (ОСЦПВ);
  • справжність бланків ОСЦПВ.

Також варто звернути увагу на той факт, що навіть якщо і надається додаткова знижка (понад ті, що дозволені правилами страхування) в полісі повинна бути вписана повна сума страхового платежу.

І тільки якщо за всіма критеріями компанія є надійним - можна сміливо купувати поліс.


ПОРАДА 2. ПРАВО НА ЗНИЖКУ

Водій має право отримати знижку на страхування за безаварійний водійський стаж. У просторах страхування вона називається бонус-малус. За кожен рік безаварійності можна претендувати на знижку в розмірі 5%, максимально допустимий розмір - 20%. Однак для підтвердження безаварійності компанія може зажадати деякі дані з попереднього поліса ОСЦПВ, а для деяких страхових обов'язковим є надання його ксерокопії при укладанні нової автоцивілки. І не дивлячись ні на що, страхова компанія залишає право надання такого дисконту за собою.

Розраховуючи вартість автоцивілки на сайтах топових страхових компаній України, можна зіткнутися з тим, що компанія продає поліс лише за повну вартість. Це пов'язано з тим, що страховик просто не хоче морочитися і вникати в страхову історію в режимі онлайн, однак це зовсім не означає, що така компанія не надасть дисконт при покупці поліса у своїх страхових агентів наживо. При цьому страхові компанії середньої ланки можуть надавати стандартний бонус-малус, на який кожен автовласник має право, як на додаткову знижку при замовленні саме онлайн і саме у них.


ПОРАДА 3. ПРАВО НА ПІЛЬГИ

Відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" є кілька категорій громадян, які можуть претендувати на пільгу при покупці поліса ОСЦПВ:

  • учасники війни;
  • інваліди 2 групи;
  • пенсіонери;
  • чорнобильці 1 та 2 категорії.

При цьому даний громадянин повинен бути власником авто, згідно техпаспорту або генеральної довіреності. При співпадінні цих факторів людина має право на знижку в розмірі 50%.

Але варто врахувати, що управляти таким транспортним засобом зможе тільки пільговик, інакше при настанні страхового випадку компанія може відмовити у виплаті.


ПОРАДА 4. ПЕРЕВІРКА ПОЛІСУ

На сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України можна перевірити дійсність вашого страхового поліса за серією та номером, які надруковані зверху на бланку. Однак не варто відразу рвати на собі волосся, якщо бланк ще числиться як невикористаний. Страховики беруть невеликий таймаут для внесення полісів в базу, але якщо з моменту покупки поліса пройшло 30 днів, можна звернутися в компанію для уточнення причин.

Для особливо пильних громадян рекомендовано робити таку перевірку ще до покупки полісу. Можна уточнити номер поліса у компанії або агента в телефонному режимі і, ввівши його на сайті МТСБУ, переконатися, що статус такого бланка - невикористаний. В інших випадках, якщо поліс числиться як анульований або загублений, варто засумніватися в сумлінності роботи страхової компанії.

ПОРАДА 5. ОБИРАЄМО ФРАНШИЗУ

Говорячи простою мовою, франшиза - це та частина суми збитку, яку в разі настання ДТП винуватець відшкодовує самостійно.

Компанії встановлюють фіксовану суму франшизи або дозволяють клієнту зробити цей вибір самостійно. На даний момент існує кілька варіантів збитку що не покривається:

  • 0 грн;
  • 500 грн (или 510 грн);
  • 1000 грн.

Щоб ще детальніше розібратися з цим питанням розглянемо його на прикладі конкретної ситуації.

В наслідок ДТП збиток склав 23 000 грн., Франшиза, зазначена в полісі - 1000 грн. Отже, компанія відшкодує потерпілому 22 000 грн (23000-1000 = 22000), а ще 1 000 грн винуватець повинен компенсувати самостійно.

Якби франшиза в полісі була 0 грн, то компанія відшкодовувала б весь збиток повністю.


ПОРАДА 6. ФАЛЬШИВІ ПОЛІСИ

Скажений ритм сучасного життя призводить до того, що часом ми не встигаємо зробити необхідні речі, а ОСЦПВ, відповідно до Закону України, саме такою і є. Однак не варто халатно ставитися до місця, в якому буде придбаний поліс і купувати його в першій зустрічній машині на дорозі з вивіскою "Автострахування". Найчастіше таким чином продають бланки, які в МТСБУ числяться анульованими або загубленими, або бланки неіснуючих страхових компаній. І якщо водій стає "щасливим володарем" такого поліса, то розраховувати на будь-які виплати в разі ДТП не варто. По суті, це просто придбаний лист А-4 за кілька сотень гривень.


ПОРАДА 7. РОЗШИРЮЄМО ПОКРИТТЯ

За 2014 р національна валюта знецінилася майже в два рази, а ось страхова сума в полісі ОСЦПВ залишилася незмінною. При настанні страхового випадку можна розраховувати на покриття збитків, завданих майну, в межах 50 000 грн, а за шкоду, заподіяну життю і здоров'ю - 100 000 грн. При нинішньому курсі долара і ціни на запчастини це не є суттєвою сумою.

Однак страхові компанії знайшли вихід з цієї ситуації - за додаткову плату вам пропонують придбати поліс Добровільного страхування відповідальності, при цьому страхова сума в полісі може розширюватися на суму від 50 000 до 200 000 грн. Даний поліс вступає в силу тільки в разі, якщо завдані збитки перевищили страхову суму за полісом ОСЦПВ. Купуючи такий поліс, варто звернути увагу на те, що обрана страхова сума буде покривати збитки, завдані майну та / або життю і здоров'ю третіх осіб.