Перші кроки у разі ДТП: алгоритм дій в різних ситуаціях

Дорожньо-транспортні пригоди – це завжди стрес і ризики. Навіть досвідчені водії не застраховані від неочікуваних ситуацій на дорозі, особливо в умовах, коли через війну погіршена інфраструктура, часто не працює світлофорне регулювання, а частина ділянок залишається неосвітленою. Саме тому важливо заздалегідь знати чіткий алгоритм дій у разі ДТП.

СК «Експрес Страхування», що входить до УКРАВТО ГРУП, спеціально для «Економічна правда» розповідає, як діяти в різних сценаріях: якщо є потерпілі, якщо ДТП незначне, якщо пошкоджене майно.

Початковий порядок дій у разі будь-якої ДТП є однаковим – незалежно від того, хто з водіїв є винуватцем. Після виконання цих дій можна переходити до з’ясування обставин ДТП та оформлення необхідних документів.

Головне правило, якого потрібно дотримуватися у разі ДТП, – не панікувати та зберігати спокій, адже зайве хвилювання може лише ускладнити ситуацію та її сприйняття.

Найперше потрібно зупинити транспортний засіб та увімкнути аварійну сигналізацію. Далі потрібно переконатися у власній безпеці та безпеці пасажирів та встановити знак аварійної зупинки (який обов’язково має бути в кожному авто).

Далі алгоритм дій залежить від того, є травмовані чи немає. Якщо є потерпілі, насамперед потрібно викликати швидку допомогу, а потім поліцію.

Якщо ж потерпілих немає, але є значні пошкодження авто, потрібно викликати поліцію. Якщо аварія сталася і без значних пошкоджень, можна оформити європротокол – якщо для цього дотримані всі необхідні умови.

Повідомити страхову компанію про ДТП також потрібно якнайшвидше, з місця пригоди, та отримати від оператора вказівки щодо подальших дій.

Крім цього, не можна пересувати автомобіль до приїзду поліції (якщо це не створює загрози для життя). Також потрібно зафіксувати місце ДТП: зробити фото, відео, записати контактні дані свідків, радять у страховій компанії. Також у нагоді може стати запис з відеореєстратора, якщо такий є.

Якщо сталося ДТП за участю лише одного авто, але є пошкоджене майно, наприклад, стовп чи паркан, також обов’язково потрібно викликати поліцію та повідомити страхову.

Також портібно не визнавати провину на місці ДТП, доки поліція офіційно не оформить подію, адже потім це може ускладнити виплату страховки.

Європротокол можна складати лише за умови відсутності постраждалих, участі у ДТП двох транспортних засобів, наявності в обох водіїв обов’язкового полісу страхування – “автоцивілки”, відсутності ознак алкогольного чи наркотичного сп’яніння у водіїв, а також, якщо обидва водії дійшли згоди щодо обставин ДТП.

Якщо водій не винен у ДТП і має “автоцивілку”, видану у 2024 році, для нього алгоритм дій буде таким:

1.                  звернутися до страхової компанії винуватця;

2.                  подати заяву на відшкодування;

3.                  надати документи власника автомобіля (паспорт та ідентифікаційний код, водійське посвідчення, техпаспорт, поліс ОСЦПВ, європротокол або документи, які оформила поліція);

4.                  надати автомобіль на огляд страховій компанії.

5.                  чекати на виплату.

Якщо водій не винен і в ДТП  і має поліс, виданий в 2025, то при умові виконання ряду умов для реалізації прямого врегулювання він може звернутися за виплатою до “свого” страховика.

Пряме врегулювання збитків можливе, якщо ДТП сталося лише за участі двох наземних ТЗ, внаслідок ДТП немає травмованих чи загиблих, вся інформація в полісах “автоцивілки” зазначена достовірно, правильно, а потерпіла особа не зверталася до страховика винуватця за відшкодуванням.

Проте слід пам’ятати, що страхувальник, який є потерпілим в ДТП та звернувся спочатку за отриманням страхового відшкодування до “свого” страховика, втрачає право звернутися за цим випадком до страховика відповідального у ДТП.

Якщо крім обов’язкового автострахування у водія є КАСКО, він повинен звернутися до своєї страхової, щоб та компенсувала збитки (страхова згодом отримає їх у страхової винуватця).

Щоб гарантовано отримати виплату, варто дотриматися кількох простих правил: не ремонтувати авто до оцінки збитків страховою, вчасно подати повний пакет документів та сфотографувати документи, які оформить поліція. Все це сумарно допоможе подолати шлях від настання ДТП до отримання виплат.

 
Прес-служба компанії