Роз’яснення Нацкомфінпослуг щодо тимчасового зупинення дії ліцензії ПрАТ «Провідна» на провадження страхової діяльності у формі обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів

Шостого лютого 2014 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за результатом розгляду справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів прийняла рішення щодо Тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» на провадження страхової діяльності у формі обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, та заборонила укладати договори зі споживачами фінансових послуг щодо видів фінансових послуг.

 

Підставами для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії стало систематичне порушення страховиком законодавства про фінансові послуги у разі застосування до нього не менше ніж двох заходів впливу протягом календарного року.


Згідно абзацу другому пункту 7.2 розділу 7 Ліцензійних умов провадження обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, підставами для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії є систематичне порушення страховиком законодавства про фінансові послуги у разі застосування до нього не менше ніж двох заходів впливу протягом календарного року; (главу 7 доповнено новим пунктом 7.2 згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 24.12.2013 р. N 4677, у зв"язку з цим пункти 7.2 - 7.7 вважати відповідно пунктами 7.3 - 7.8)

 

Звертаємо увагу на той факт, що 30.12.2013 Нацкомфінпослуг повідомила Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Провідна» рекомендованим листом щодо засідання Комісії та розгляду справи про правопорушення.


Підпунктом 4.15 розділу IV Положення № 2319 передбачено, що відсутність керівника або уповноваженого представника Товариства не може бути підставою для відкладення розгляду справ про правопорушення. Проте на засіданні Комісії жодного представника компанії не було, а тому пояснень Нацкомфінпослуг не одержала.


ПрАТ «СК «Провідна» знаходиться на 9 місці за кількістю розглянутих Нацкомфінпослуг звернень громадян щодо неналежного виконання страховиком зобов’язань за укладеними договорами страхування, переважно обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.


Станом на 10.02.2014 упродовж 2013-2014 років тільки до Нацкомфінпослуг звернулася із скаргами на страхову компанію 191 особа. Найчастіше громадяни скаржаться на розрахунок страховиком розміру страхового відшкодування та нездійснення виплати страхового відшкодування.


Протягом 2013 року Нацкомфінпослуг було складено відносно ПрАТ «СК «Провідна» 37 актів про правопорушення, протягом першого місяця 2014 року – 5 актів про правопорушення.


Загалом тільки за 2013 рік до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» застосовано 7 розпоряджень про застосування заходів впливу із зобов’язанням усунути порушення законодавства про фінансові послуги.


В усіх розпорядженнях встановлено однотипні порушення Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», а саме:
• зменшення розміру страхового відшкодування та невиплата потерпілим страхового відшкодування у передбачений законодавством строк;
• несплата пені за несвоєчасну виплату страхового відшкодування.

 

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1.2 розділу І Положення про застосування Нацкомфінпослуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 № 2112/22424, порушення особою законодавства про фінансові послуги після застосування не менше ніж двох заходів впливу протягом календарного року є систематичним порушенням.

 

За результатом розгляду справи 06.02.2014 за систематичне порушення страховиком законодавства про фінансові послуги Нацкомфінпослуг було прийнято рішення про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії ПрАТ «СК «Провідна» на провадження страхової діяльності у формі обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

 

Відповідно до правил ліцензування, ПрАТ «СК Провідна» протягом трьох місяців з дати прийняття рішення про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії повинна усунути порушення. Неусунення порушень, що стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії протягом цього терміну, призведе, відповідно, до анулювання (відкликання) ліцензії. (Підстава: п.7.5 та 7.5.7. ліцензійних умов).


Звертаємо увагу, що відповідно до п.7.3. «Анулюванням ліцензії є позбавлення страховика права на провадження обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. А п. 7.4. Ліцензійних умов говорить про таке: «Зупинення, обмеження дії або анулювання (відкликання) ліцензії не звільняє страховика від обов"язку виконання укладених договорів обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».


У разі анулювання (відкликання) ліцензії страховик має право отримати нову ліцензію на загальних підставах, але не раніше ніж через рік з дати прийняття рішення Нацкомфінпослуг про анулювання (відкликання) попередньої ліцензії( п.7.3 Ліцензійних умов).

 

Джерело: Нацкомфінпослуг